Kurhan koło Zielonki
Cel dzisiejszej wyprawy podchodziliśmy już kiedyś, mijając go o kilkadziesiąt metrów. Ale nauka nie poszła w las, tylko my drugi raz, i ... sukces! Stanowisko w środku Puszczy odnalezione.
Kurhan w typie "Orzeszkowo" jest świadectwem polityki przesiedleń prowadzonej przez pierwszych Piastów. Grupy Pomorców czy Wieletów zmuszone były do zamieszkania na/w granicach Państwa Gnieźnieńskiego. Pozostały toponimy i groby (cmentarzyska: Piaski k. Rochów, Latkowa, Płaczkowo, Włoszakowice czy Pomorzanki). Akcje te miały na celu wzmocnienie własnych "możliwości produkcyjnych" przy okazji rozbijając zbyt skonsolidowane struktury lokalne.
Omawiany obiekt jest usypany na naturalnym wzgórzu, o wysokości 5 m. Na jego zboczu pochowano 4 kobiety w różnym wieku. Każda z nich złożona została w komorze zbudowanej z dużych głazów, z których część wystawała powyżej powierzchni ziemi. Wyposażenie ubogie - odnaleziono jedynie nożyk oraz kabłączek skroniowy (oba przedmioty w jednym grobie). Wnioskując na podstawie konstrukcji kurhanu, sposobu pochówku oraz inwentarza Czesław Strzyżewski oraz Michał Kara określili pochowane jako przesiedleńców z południowo-wschodniego Pomorza (Pojezierze Drawsko-Krajeńskie) z końca X - pierwszej połowy XI w. Pomimo dalszych badań nie odnaleziono innych kurhanów w okolicy, co na tle pozostałych cmentarszysk jest wyjątkiem.
Docenić należy fakt, że obstawa kamienna nie została po badaniach wykopaliskowych przykryta darnią i zapomniana. Z racji położenia w środku lasu mapę sobie daruję, ale dla miłośników i badaczy starożytności słowiańskich pozostawiam koordynaty: 52.566246, 17.144985.
Michał Kara, Osadnictwo ludności pomorskiej i wieleckiej w państwiej pierwszych Piastów, [w:] Slavia Antiqua Tom XLIII, 2002
Gratuluję oka. Ostatnio nie miałam szczęścia do kurhanów ;)
OdpowiedzUsuńRewelacyjne są określenia pana Kary na temat pochodzenia "przesiedleńców" ;) Niesamowite wręcz :)
Bardziej niż oko w terenie przydała się długotrwała analiza i porównanie warstwic z mapy dołączonej do artykułu z mapą z geoportalu. Dzięki temu udało się dokładnie wyznaczyć współrzędne. I choć gps zastrajkował to z pamięci udało nam się odtworzyć trasę jaką należy przejść.
OdpowiedzUsuńProfesjonalnie :)
OdpowiedzUsuńPrawidłowe kordy to: 52.566246, 17.144985
OdpowiedzUsuńDzięki. Coś się popsuło.
OdpowiedzUsuńNasze koordynaty w ogóle nie wchodzą w goole maps.