Aktualizacja fotek cz. 1
Z racji wzbogacenia kolekcji zdjęć mała aktualizacja, zamiast cudzych własne. Okucie siodła z Lutomierska z wpisu Jeszcze tury
Księga dróg i królestw. Grody, grodziska, zamki, kościoły i muzea. Skarby i literatura. Archeologia i odtwórstwo historyczne.
Już można pisać "ostrogi".
OdpowiedzUsuńPodejrzenia, że ukucia siodeł z Lutomierska są w rzeczywistości paradnymi ostrogami, z utrąconymi bodźcami pojawiało się w literaturze od dawna. Teraz już wiemy raczej na pewno, że to są ostrogi.
Fragmenty identycznych znane są z Ostrowa Tumskiego we Wrocławiu oraz z cmentarzyska w Cerekwicy. Mimo to dyskusja trwała. Ostatnio doskonale zachowane egzemplarze znaleziono w Ciepłem (pani Zdzisława Ratajczyk z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku). Łącznie z kompletem okuć rzemieni i klamerek identycznych jak te z Lutomierska.
Nie ma już raczej wątpliwości, że mamy do czynienia z warsztatem, który produkował takie paradne ostrogi z figurkami zwierzątek i dzwoneczkami (!!!) i zaopatrywał w nie elity państwa wczesnych Piastów. Nie wiemy tylko gdzie się ten warsztat mieścił.
Pozdrawiam
Artykuł Krzysztofa Wachowskiego jeszcze sprzed odkopania egzemplarzy z Ciepłego ale już prawidłowo identyfikujący okucia jako ostrogi:
OdpowiedzUsuńhttp://rcin.org.pl/Content/34454/WA308_45443_P319_FUNKCJA-OKUC_I.pdf