Poznańskie Narodowe
Poznański gród, choć był kolebką państwa Piastów, to współcześnie mekką kultury i muzealnictwa nie jest. Pewne kwestie wydają się być od dawna zaniedbane, a budowanie nowych zabytków (vide zamek) nie pomoże sprawie.
W związku z tym ja, tubylec, odczuwam potrzebę podkreślania wszystkich śladów naszej najwcześniejszej historii i do tych już opisanych na lucivo dołączam kolejne. Informuję zatem, iż w Muzeum Narodowym odnaleźć można kilka ciekawych detali architektonicznych, głównie z romańskiego kościoła w Strzelnie.
A także akwamanilę z Kruchowa datowaną na pierwszą połowę XIII wieku. Wykonana być może w Hildesheim.
Przy okazji polecam też Galerię Sztuki Starożytnej w tejże placówce. Po przebrnięciu przez pierwszą część z kopiami różnych zabytków robi się naprawdę interesująco.
A ja się nie zgadzam!Uwielbiam poznańskie muzea, tym bardziej, że tyle ich wokół Rynku i przy św. Marcinie! Namawiam tych wszystkich, którzy byli tylko w Palmiarni lub ZOO - weekend,ba! "Noc muzeów" tylko w Poznaniu! Kocham Poznań i jego zbiory!
OdpowiedzUsuńPozdrawiam z Bydgoszczy
Karol Narocz
Chyba Marcinkowskiego, przy św. Marcinie jest tylko Muzeum Czerwca 1956 roku.
OdpowiedzUsuńCieszę się, że się podoba. Mi też, niemniej dziać powinno się więcej. Nie chodzi tu o noc muzeów, która jest uciążliwa ze względu na dużą ilość zwiedzających ale o otwarcie się na osoby zainteresowane tematyką każdego dnia (nie dotyczy edukacji dzieci i młodzieży szkolnej, która to jest realizowana).