Genius Loci - wystawa uzbrojenia
Kiedy Poznan był grodem… Uzbrojenie to tytuł wystawy, którą od wczoraj do końca czerwca można obejrzeć w rezerwacie archeologicznym Genius Loci na Ostrowie Tumskim. Niewielka rozmiarem, bo mieści się w kilku gablotach ale prezentująca niezwykle interesujące zabytki. Poniżej kilka przykładów.
Trzewik od pochwy miecza, brąz - Dziekanowice X-XI w.
Sprzączka ostrogi, brąz złocony - Ostrów Lednicki X-XI w., w tle sprzączka pasa z Gniezna X-XIII w.
Strzemię - Ostrów Lednicki X-XI w., na drugim planie czekan z tej samej lokalizacji datowany X-XII w.
Fragment strzały - Ostrów Lednicki X-XII w.
Kościana okładzina łuku refleksyjnego - Ostrów Lednicki X-XII w.
Koser - Gniezno X-XI w.
Tok od włóczni - Ostrów Tumski, Poznań X-XIII w.
Groty włóczni - Ostrów Lednicki X-XII w.
Topór - Ostrów Lednicki X-XII w.
I najciekwsze - grot włóczni ze skrzydełkami o unikalnym kształcie. Zabytek pochodzi z okolic palatium, według ustnej informacji od Pana Mateusza Sikory, obok apsydy kaplicy przypalatialnej.
Na deser bulla Bolesława III. Także z wykopalisk prowadzonych na Ostrowie Tumskim. Jak się dobrze przyjrzeć to dostrzec można postać zbrojnego księcia.
zdjęcie fragmentu strzały strasznie mi się przyda... dzięki. masz jeszcze inne ujęcia? ciekawi mnie jeszcze ta kościana okładzina łuku. jakieś dane na ten temat masz szersze? proszę o kontakt na maila danielm.3.27@op.pl
OdpowiedzUsuńSprawdź @.
UsuńCo do okładziny, podaje literaturę:
Piotr Dmochowski, Jacek Wrzesiński, W poszukiwaniu łuku refleksyjnego - możliwości interpretacji na przykładzie znaleziska z Ostrowa Lednickiego, [w] Wędrówki rzeczy i idei w średniowieczu, pod red. Sławomira Moździocha, Wrocław 2004
Pięknie zachowane zabytki!
OdpowiedzUsuń