Zoomorficzne ostrogi - MA w Gdańsku
W komentarzu do jednego z wpisów na lucivo kolega Gunther w sposób następujący skomentował artefakt z cmentarzyska w Lutomiersku, dawniej znany w nauce jako okucie siodła:
Już można pisać "ostrogi".
Podejrzenia, że ukucia siodeł z Lutomierska są w rzeczywistości paradnymi ostrogami, z utrąconymi bodźcami pojawiało się w literaturze od dawna. Teraz już wiemy raczej na pewno, że to są ostrogi.
Fragmenty identycznych znane są z Ostrowa Tumskiego we Wrocławiu oraz z cmentarzyska w Cerekwicy. Mimo to dyskusja trwała. Ostatnio doskonale zachowane egzemplarze znaleziono w Ciepłem (pani Zdzisława Ratajczyk z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku). Łącznie z kompletem okuć rzemieni i klamerek identycznych jak te z Lutomierska.
Nie ma już raczej wątpliwości, że mamy do czynienia z warsztatem, który produkował takie paradne ostrogi z figurkami zwierzątek i dzwoneczkami (!!!) i zaopatrywał w nie elity państwa wczesnych Piastów. Nie wiemy tylko gdzie się ten warsztat mieścił.
W sobotę 14 listopada zabytek z miejscowości Ciepłe zostanie po raz pierwszy zaprezentowany szerszej publice. Prezentacji towarzyszyć będzie wykład. Szczegóły na stronie muzealnej oraz fb.
Źródło: materiały prasowe Muzeum Archeologicznego w Gdańsku
Edit:
Na profilu facebookowym Muzeum pojawiły się zdjęcia ostrogi a właściwie ostróg.
Komentarze
Prześlij komentarz