Wikingowie bez zębów
Kiedy myślimy o wikingach zazwyczaj oczami wyobraźni widzimy brodatych zakapiorów z toporami w dłoniach. Badania archeologiczne potwierdzają, że od Rusi po Wyspy Brytyjskie "wojna" odgrywała istotną rolę w kulturze Normanów. Najbardziej doniosłe odkrycia uzbrojenia związane są z pochówkami - Gjermundbu, Gniezdowo, Kaupang, Larne - długo by wymieniać. A jak wygląda sytuacja na Szetlandach? Z poprzednich wpisów wiecie już, że spektakularnych grobowców skandynawskich wodzów nie odkopano. Może zatem luźne znaleziska uzbrojenia?
Zanim odpowiemy na to pytanie, dla porównania sprawdzamy fakty ze Szkocji i najbliższych Szetlandom Orkadów.
Groby z uzbrojeniem są nierzadkie - Reay, Boiden, Ballinbay, Kildonan czy odkryty i badany w latach 2006 - 2011 pochówek łodziowy na półwyspie Ardnamurchan zawierający miecz, topór, grot włóczni oraz umbo. Na Orkadach pochówki zbrojnych odnaleziono na cmentarzysku przy brochu Gurness, w Westness na wyspie Rousay, Pierowall na wyspie Westray, Scar na wyspie Sanday. Oprócz tego liczne znaleziska luźne (bibliografia na końcu wpisu.)
A Szetlandy? Uwaga, liczymy na palcach jednej ręki...
Topór znaleziony we wsi Whiteness, na cmentarzu St. Ola (używanym do dziś!). Stanowił jedyne wyposażenie pochowanego mężczyzny. Grób otoczony kamieniami. Typ broni E według Jana Petersena, datować należy go na drugą połowę IX lub X wiek.
Grot włóczni (tu replika) z parafii Dunrosness. Nie udało nam się odnaleźć żadnych dodatkowych informacji na temat zabytku.
Topór z Sandwick. Podobnie jak w przypadku grotu od włóczni brak dalszych informacji.
Miniaturowe żeleźce pochodzące z wyspy Unst, znalezione na plaży Sandwick, w okolicach świetnie zachowanego długiego domu (napiszemy o nim na lucivo wkrótce). Artefakt wydatowany został przez Historisk Museum w Bergen na około rok 1000.
Podobnie jak w przypadku - opisywanego lata temu - toporka z Giecza trudno jednoznacznie stwierdzić, iż jest to broń.
Koniec.
Najciekawsze dla tematu znalezisko, prawdziwy game changer - miecz i tarcza odkopane wraz z kośćmi, w trakcie przebudowy wieży kontrolnej na lotnisku Sumburgh zaginęły bez jakiejkolwiek dokumentacji. Działo się to podczas II wojny światowej.
Skarb z Wyspy Świętego Niniana zawiera elementy uzbrojenia - głowicę miecza oraz okucia pochew, natomiast nie można go wiązać z kulturą skandynawską. Wytworzony i zdeponowany przez ludność piktyjską, być może właśnie ze strachu przed wikińskim najazdem.
Na zdjęciach kopie eksponowane w Muzeum w Lerwick. Część oryginałów mieliśmy przyjemność podziwiać na wystawie Celts: art and identity w British Museum. Wystawie tak dobrej, że nie mamy nawet pretensji, że nie można było robić zdjęć.
Przy okazji do ściągnięcia literatura, z której korzystaliśmy opracowując temat:
- Viking Boat Burial Swordle Bay, Ardnamurchan Season Six, 2011: Archaeological Excavations Data Structure Report
- Viking Age Swords from Scotland
- Aspects of Viking Society in Shetland and The Faroe Islands
- Legitimation through Association? Scandinavian Accompanied Burials and Pre-historic Monuments in Orkney
- Notes on the contents of two viking graves in Islay, discovered by William Campbell, esq., of Ballinaby; with notices of the burial customs of the norse seakings, as recorded in the sagas and illustrated by their grave-mounds in Norway and in Scotland
Komentarze
Prześlij komentarz