Laskownica Mała
Kontynuujemy relację z naszej wycieczki w kierunku Wyrzyska. Oprócz cmentarzysk i grodzisk stożkowych na naszej trasie zaplanowany był też obiekt wczesnośredniowieczny. Grodzisko pierścieniowate, jednoczłonowe, położone na wysokim cyplu na zachodnim brzegu Jeziora Podjezierskiego (Boaty McBoatface ;) W literaturze oznaczone jako stanowisko nr 2; gdzieniegdzie w internecie błędnie opisywane jako grodzisko stożkowe. Wraz z nieodległym stanowiskiem nr 3 (osadą) tworzyły zespół osadniczy.
Wał od strony jeziora mocno zniwelowany, od strony zachodniej (pola) w lepszym stanie (maksymalnie 2,5 - 3 m. Zwymiarowane na 35x47 m. Starszy wał miał szerokość 4-5 metrów, młodszy 7-10. Przypuszczalnie grodzisko w pierwszej fazie było podkowiaste a następnie zostało przebudowane do kształtu pierścieniowatego. Wstępne badania odkryły warstwy spalenizny sugerujące, iż obiekt mógł zostać spalony i w wyniku tego opuszczony.
Obiekt datowany na fazy B/C wg Cnotliwego oraz B/C - D/E wg Hensla. Nie jest nam znana nowsza literatura przywołująca dokładniejsze datowanie, np. dendrochronologiczne.
Majdan grodziska, na którym funkcjonował cmentarz ewangelicki. Mocno zarośnięty młodymi robiniami akacjowymi.
Obiekt jest malowniczo położony, nietrudny do zwiedzenia (należy przemieścić się do niego skrajem pola). Polecamy wszystkim wycieczkę.
Opracowane na podstawie Eugeniusz Cnotliwy, Grodziska wczesnośredniowieczne w południowej częsci województwa Pilskiego. Wyniki badań weryfikacyjnych. Slavia Antiqua Tom XXXII - rok 1989/1990. Jednocześnie informujemy, iż artykuł jest dostępny do pobrania tu oraz Tomasz Olszacki, Artur Różański, Zamek w Gołańczy. Dzieje i architektura od połowy XIV po schyłek XVIII stulecia (Gołańcz Castle. History and Architecture from the Mid-Fourteenth Centry to the End of the Eighteenth Century), Gołańcz 2015.
Komentarze
Prześlij komentarz