Hełm z Sutton Hoo
Minęło dobrych kilka miesięcy od kiedy udało nam się zebrać myśli i czas.
Na rozgrzewkę wpis łatwy, fotograficzny i w dodatku z odniesieniem do mainstreamowej kultury. W styczniu bieżacego roku miała miejsce premiera filmu The Dig na Netflixie. O ile zazwyczaj produkcje streamowego giganta traktujemy z równym zainteresowaniem co seriale w telly, to z racji poruszanej tematyki nie mogliśmy filmu odpuścić. Przez pryzmat wykopalisk prowadzonych przez Basila Browna, pierwszego odkrywcę Sutton Hoo, obraz opowiada o kruchości ludzkiego życia, jego zakończeniu i tym co po nas pozostaje. Film oparty jest na powieści o tym samym tytule autorstwa Johna Prestona i trzeba oddać, że bardzo przyjemnie się go ogląda, niezależnie od wielkiej historii dziejącej się w tle.
Żaden inny pojedynczy artefakt nie wyzwala w nas tylu emocji co hełm z Sutton Hoo, wchodzący w skład zespołu darów grobowych (prawdopodobnie) króla Wschodniej Anglii Raedwalda. Mieliśmy przyjemność podziwiać stałą wystawę w British Museum w 2016 roku i z okazji filmu i chęci rozruszania Lucivo niniejszym prezentujemy kilka zdjęć hełmu. Do British Museum także odsyłamy po popularno-naukową pogadankę z kustoszką Sue Brunning.
Na ostatniej fotografii rekonstrukcja/replika hełmu na tle oryginału. Jeszcze kiedyś zamieścimy fotografię innych zabytków z Sutton Hoo.
Komentarze
Prześlij komentarz